Brak produktów
Realizuj zamówienie
Czym się zajmujemy? (opis sklepu) »
Jak do nas trafić (mapa dojazdu) »
Ostatnio na blogu
Złoto wyceniane w PLN w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyło swoją wartość o 23% a srebro aż o 56%! (dane na 22.11.2010). Dlatego ostatnio bardzo modne jest kupowanie sztabek oraz monet bulionowych wykonanych z tych metali. Jeżeli chcemy skorzystać z tego trendu możemy zainwestować w ‘bulion’ czyli monety i sztabki i wyprodukowane specjalnie jako nośnik kruszcu. Również możemy nabyć srebrne oraz złote monety kolekcjonerskie i obiegowe zwane złomem monetarnym.
Popularne srebrne niemieckie marki
Po pojęciem ‘bulionu’, zwanego również srebrem czy złotem inwestycyjnym, mam na myśli sztabki i monety wyprodukowane specjalnie jako nośnik kruszcu. Nie wyprodukowano ich po to, aby nimi płacić (jak monetami obiegowymi), ani żeby je kolekcjonować (jak monety kolekcjonerskie). Monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, są produkowane na potrzeby osób czy instytucji zainteresowanych inwestowaniem w szlachetne kruszce.
Pojęciem złomu monetarnego określamy monety obiegowe oraz kolekcjonerskie, kupowane w cenie kruszcu. Obie inwestycje mają swoje zalety i wady. Osobiście uważam, że znacznie tańszym sposobem na kupowanie metali − szczególnie w przypadku srebra − jest zakup dawnych monet obiegowych czy współczesnych monet kolekcjonerskich. Właśnie w nich możemy kupić srebro, i często także złoto, relatywnie najtaniej. Po prawie trzech latach recesji rynku numizmatycznego, część monet kolekcjonerskich możemy kupić w cenie samego metalu lub taniej! Takich okazji nie brakuje, a w przypadku monet kolekcjonerskich − w przeciwieństwie do sztabek czy monet bulionowych − mamy ograniczony nakład, a więc wartość kolekcjonerską, która może o sobie dać znać za jakiś czas i zaprocentować bardziej niż sam kruszec.
Szczegółowo poruszam ten tama w dwóch dużych artykułach umieszczonych na portalu Numistat gdzie serdecznie zapraszam. Znajdziecie tam także tabel z wymienionymi monetami, w które warto zainwestować.
TW
Zdjęcie Srebrnej sztabki pochodzi ze strony www.e-sztabki.pl
Zdjęcie srebrnych marek pochodzi z portalu www.allegro.pl