Brak produktów
Realizuj zamówienie
Czym się zajmujemy? (opis sklepu) »
Jak do nas trafić (mapa dojazdu) »
Ostatnio na blogu
trzytalarówka pomorska księcia Filipa II
Pomimo trwającego kryzysu miniony rok 2010 obfitował w rekordy na polskim rynku numizmatycznym. Na zorganizowanej przez Antykwariat Numizmatyczny Pawła Niemczyka, pierwszej aukcji stacjonarnej, padły rekordowe ceny za monety. Najdrożej sprzedaną monetą na polskiej aukcji został rosyjski pół imperiał czyli 5 rubli Mikołaja II z 1895 roku. Sprzedany za 560 000 zł. Najdrożej sprzedaną polską monetą był Talar Morikofera z 1766 roku, wybity za Stanisława Augusta Poniatowskiego, który osiągnął cenę 530 000 złotych.
Co prawda nie na krajowej aukcji ale w 2010 padł również rekord cenowy, dotyczący monet pomorskich...
Na 174-179 aukcji Künker (jesień 2010) została sprzedana półtoratalarowa klipa księcia Filipa II, wybita w Szczecinie w 1613 roku. Moneta ta została sprzedana za bagatela 70 000 euro czyli około 340 000 złotych! (szczegóły)
W przypadku mennictwa pomorskiego wiele wskazuje, że nowy rok 2011 nie będzie gorszy i być może dotychczasowy rekord zostanie pobity. Na 180 aukcji Künker (zima 2010) wystawiona zostanie piękna moneta trzytalarowa Fillipa II. Jest to numizmat wybity 1617 roku w Szczecinie, w setną rocznicę reformacji. Na monecie są dwie postacie. Na jednej stronie jest klęczący Marcin Luther a na drugiej stronie jest postać pochylając się i trzymająca książkę. Niektórzy w tej postaci dopatrują się osoby samego księcia pomorskiego Filipa II.
Widzimy, że monety okolicznościowe tego księcia są jednymi z najdroższych numizmatów pomorskich. Zresztą nic w tym dziwnego gdyż są piękne i naprawdę ekstremalnie rzadkie. Oferowana trzytalarówka najprawdopodobniej jest znana tylko w dwóch egzemplarzach.
Jej cena wywoławcza wynosząca 50000 euro jest ponad trzy krotnie wyższa niż w/w półtolalarówki, która była wystawiona za 15 000 euro. (została sprzedana 70 000 euro)
Widzimy, że pomimo recesji rynku numizmatycznego i kryzysu gospodarczego cały czas padają kolejne rekordy. Na tej podstawie można pokusić się o stwierdzenie, że faktycznie bogatych raczej kryzys nie dotyczy ;)
T.W.
Źródło zdjęcia www.kunker.de